Kas ir radons?
Radons (Rn222) ir par gaisu smagāka bezkrāsaina un bez smaržas dabas radioaktīva gāze.
Radons nāk no Zemes garozas un rodas, radioaktīvi sadaloties urānam. Visi radioaktīvie elementi pēc būtības ir nestabili: tie sadalās spontāni, radot jaunus radioaktīvus vai neradioaktīvus elementus, vienlaikus izstarojot jonizējošo starojumu. Radona koncentrāciju mēra Bq/m³ (bekerelā uz kubikmetru).
- Igaunija ir viena no valstīm kas ir virs vidējā radona riska Eiropā.
- Radons ir otrais galvenais plaušu vēža cēlonis pēc smēķēšanas.
- Igaunijā ap 100-150 cilvēku gadā saslimst ar plaušu vēzi, ko izraisa dzīves vidē esošais radons, un tas ir aptuveni divreiz vairāk nekā satiksmes negadījumos bojāgājušo.
- Smēķētāji ir īpaši apdraudēti smēķēšanas un radona sinerģiskās iedarbības dēļ.
Radona aktivitātes koncentrācija apkārtējā gaisā parasti ir zema, jo radons izkliedējas apkārtējā gaisā un tāpēc nerada risku veselībai. Tomēr radona iekļūšana iekštelpu gaisā no zemes dzīlēm var paaugstināt radona līmeni gaisā līdz līmenim, kas ievērojami pārsniedz regulā noteiktās normas.
Augsts radona līmenis iekštelpu gaisā ir saistīts ar augstu radona riska līmeni zemes dzīlēs, ko izraisa ar urānu bagāti pamatiežu ieži – graptolitargilīts, oobola fosforīts, daži devona perioda nogulumiežieži u.c. Papildu radons var rasties no gruntsūdeņiem, būvmateriāliem un migrējošiem virszemes iežiem.
Radons uzsūcas no augsnes un gruntsūdeņiem zem ēkām, tāpēc tas ir sastopams galvenokārt pagrabos un pirmajos stāvos. Radona līmenis iekštelpu gaisā ir ļoti atšķirīgs. Jo gāzi necaurlaidīgāki ir ēkas pamati, jo mazāk radona nokļūst ēkā.
Radona līmenis gaisā ēkas iekšienē ir atkarīgs no laikapstākļiem, proti, gaisa spiediena, vēja virziena, zemes mitruma %, zemes sasalšanas utt. Turklāt radona līmeni ēkās ietekmē ventilācija un tās izmantošana, logu un durvju atvēršana, katli u. c. Jo ilgāk jūs veicat radona līmeņa monitoringu telpās, jo precīzāki ir iegūtie rezultāti.
Pamatojoties uz ES Padomes Direktīvu 2013/59/Euratom, iekštelpu radona standartlīmenis Igaunijā ir noteikts 300 Bq/m3 (izņemot pirmsskolas un skolas iekštelpu radona aktivitātes līmeni, kas ir zemāks par 200 Bq/m³). Ja atsauces līmenis ir pārsniegts, jāapsver un vajadzības gadījumā jāveic pasākumi radona līmeņa samazināšanai.
Informācija ir iegūta no Radona kontroles centra tīmekļa lapas.